Wizyta w sądzie czy połączenie zdalne?
Sąd nie może działać dowolnie, gdyż jego obowiązkiem jest zapewnienie rzetelnego procesu.
Projekt nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego zawiera ważne propozycje zmian, w tym uregulowanie na stałe w okresie postpandemicznym dwóch opcji, tj. wizyty w sądzie lub połączenia zdalnego.
Zdalne rozprawy udało się przetestować w pandemii. Mają swoje wady i zalety, ale niewątpliwie dla obywateli, a zwłaszcza świadków, to chyba największa dogodność, szczególnie gdy odległość i dojazd do sądu są uciążliwe, a charakter dowodu nie przeszkadza w takiej formule przesłuchania.
Gdyby ponad 20 lat temu Richard Susskind pisał rozprawę o sądach online i komunikacji mailowej z sądem, uznano by go za obrazoburcę, który dokonuje zamachu na wielowiekową tradycję. Dziś już chyba nikt nie narzeka, że forma komunikacji mailowej, choć może i mniej dystyngowana, ma niewątpliwe zalety w postaci szybkości i niezawodności. Poczta elektroniczna dość szybko zastąpiła tradycyjną, co tylko pokazuje zmianę czasów, okoliczności i pryncypiów.
Zdalne rozprawy w pandemii
W okresie pandemii zdalne rozprawy oparte były na koncepcji rozpraw odmiejscowionych. Polega to na tym, że rozprawę lub posiedzenie jawne przeprowadza się przy użyciu urządzeń technicznych, z tym że osoby w nich uczestniczące, w tym członkowie składu orzekającego, nie muszą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta